Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.
01. srpanj 2012.
SAT POVIJESTI ŠESTO IZDANJE LJETNOG MEMORIJALA MIRA KOD MRKOPLJA OKUPILO 400 SUDIONIKA
Ljetni memorijal podsjetio na smrtonosni bijeli marš
Učenici opatijske Osnovne škole Rikarda Katalinića Jeretova su postavili karanfil na svaki od 26 kamenih stupova koji simboliziraju poginule borce na Matić poljani
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.
Šesto izdanje Ljetnog Memorijala mira – 26 smrznutih partizana pokazalo je da se ova priredba pretvara u pažnje vrijedan događaj vezan uz sjećanje na tragični marš 2. brigade XII Primorsko-goranske divizije čiji su borci u noći s 19. na 20. veljače 1944. godine prilikom prelaska Matić poljane po iznimno snažnoj snježnoj oluji desetkovani – najmanje 26 ih se smrznulo a više od 150 preživjelo je uz teške zdravstvene posljedice.
Dvojica preživjelih
Sjećanja na tu tragediju obilježavaju se u dane obljetnice još od 1962., a prije šest godina Savez antifašističkih boraca i antifašista PGŽ prvi je put organizirao i Ljetni memorijal, priredbu kojoj je cilj privući ponajprije mlade te kroz Sat povijesti i druženje na legendarnoj poljani oživjeti sjećanje na taj dan i pokazati mladima kako sloboda i mir često imaju i najveću cijenu. Ovog puta na planinskoj visoravni ponad Mrkoplja okupilo se oko 400 sudionika među kojima je bilo stotinjak osnovaca iz Hreljina, Kostrene, Opatije, Čavli, Delnica i Mrkoplja te srednjoškolci Pomorske škole Bakar, a lijep čin pri samom dolasku na Matić poljanu učinili su učenici opatijske OŠ Rikarda Katalinića Jeretova koji su, uz nazočnost profesorice Ljiljane Host i tajnice UABA Opatije Suzane Cvjetković, na svaki od 26 kamenih stupova koji simboliziraju poginule borce postavili karanfil. Od veterana najveću su pažnju privukli Slavko Pleše i Anton Fugošić, dva preživjela sudionika smrtonosnog bijelog marša. U ime organizatora nazočne je pozdravio Miljenko Fak, predsjednik Međuopćinske uduge ABA Delnice, Marica Francišković, zamjenica načelnika Općine Mrkopalj, Dinko Tamarut, predsjednik UABA PGŽ te Branko Škrobonja, predstavnik Primorsko-goranske županije koji je u nadahnutom obraćanju istaknuo da Matić poljana pamti događaj koji je obilježio antifašističku borbu na ovom području.
Stalno treba upozoravati
– Ovdje su stradali ljudi žrtvujući svoj život u borbi protiv zla, a za slobodu. Toga se uvijek treba sjećati i o tome stalno treba govoriti upozoravajući na opasnost od fašizma te ne samo njegujući, već i živeći antifašizam. Primorsko-goranska županija među prvima je u Drugom svjetskom ratu osjetila što znači fašizam kroz tragedije u Lipi, Podhumu, Kamporu i Matić poljani pa je logično da smo bili i bit ćemo pokrovitelji ovih memorijalnih svečanosti, zaključio je Škrobonja.
O Drugom svjetskom ratu i maršu Matić poljanom potom su govorili Maksimilijan Mance i Slavko Pleše.
Cvijeće i svijeće
Cvijeće i svijeće pod središnji spomenik postavili su predstavnici učenika te ABA organizacija iz Hreljina, Bakra, Kostrene, Čavli, Opatije, Krka, Ogulina i Labina, a priredba je kraju privedena utrkama u patrolnom trčanju za osnovce te druženjem u prirodi.